úvodní strana * kontakt * mapa stránek * English version Deutsch * HTML * CSS

O plemeni mallorská doga

Naše povídání o mallorských dogách (tedy to, co ve standardu určitě nenajdete) by vám mělo trochu pomoci poznat malorky, respektive vytvořit si představu o jejich povaze a soužití s nimi. Při jeho sestavování jsme vycházeli z nejčastějších dotazů, které nám položili zájemci o malorky, nyní již, doufáme, spokojení majitelé a chovatelé tohoto vzácného molosského plemene :o))

VZTAHk lidem
malorka je pes, který miluje lidi a je vděčná za každé pohlazení – ovšem pouze od lidí, u kterých o to stojí a kterým to dovolí! Pokud se jí někdo zdá jen trochu podezřelý (a nemusí to být zrovna homeless), udrží ho v dostatečné vzdálenosti nejen od sebe, ale hlavně od své rodiny. V případě, že se její smečka na procházce rozdělí – pobíhá neustále okolo všech a kontroluje, aby se náhodou někdo neztratil (nemyslete si, že si vezmete malorku do lesa na houby a budete je v klidu v „rojnici“ hledat :o). Malorky mají děti rády – s oblibou však říkáme, že „děti a psi patří dohromady, ALE pod dozorem dospělých“ – sice se spolu dokážou neskutečně vyřádit, ale pokud rozjařená malorka dokáže k zemi srazit stokilového dospěláka, jak by asi dopadlo malé dítě?!

ke psům
malorky jsou dominantní a proto mohou vzniknout problémy s ostatními psy. Pokud to psíci nepochopí a nechtějí se podřídit, ukáže jim svoji nadřazenost. Je proto nezbytně nutné malorce včas najít dost psích kamarádů. Díky své velikosti a váze si je hledá dost obtížně – aby zbytečně neublížila nešetrným bodyčkem, jedná se většinou o psy větší velikosti – dobrman, sibiřský husky, SAO, NO…

ke zvířatům
malorka je lovec a to je dobré mít na paměti. Ať ve volné přírodě, kde vyplaší z křoví koroptve nebo klidně vystopuje zajíce či srnu, tak i na zahradě. Tam jsou největšími nepřáteli tradičně kočky, myši, hadi ale i ježci (jeden takový zarputilý noční návštěvník vyvedl naší Cindu natolik z míry, že s ním (v tlamě) běhala po celé zahradě, až si ho ve 3 hodiny ráno odnesla za šíleného štěkotu do pelechu …..). Připravte se tedy, že buď budete sbírat mrtvolky nebo vozit zvířátka na výlety do volné přírody (aby se k vám už opravdu, ale opravdu nevrátila).
Pokud máte, nebo si plánujete pořídit domů další domácí mazlíčky a zvládnete výchovu malorky, můžete si být jistí, že je bude mít stejně ráda jako vy.


POVAHAvšeobecně
jak praví standard „základním rysem tohoto plemene je klidná povaha, ale podle okolností se může projevit také odvážně a chovat statečně; s lidmi vychází dobře a svému pánovi je věrný a oddaný. Jako hlídací a strážní pes je nepřekonatelný. V klidných situacích je důvěřivý a sebejistý; při vzrušení je jeho pohled pronikavý“.

volně přeloženo
malorka je klidný pes, který vám přes den může připomínat chlupatou rohožku nataženou na sluníčku. Sice občas zvedne oči, v horším případě i hlavu, aby si zkontrolovala vetřelce ve svém okolí, ale nic ji nedonutí se postavit, neřku-li jít podívat až k plotu, co se za ním děje. Toto vše platí pouze v případě, že se v blízkosti nevyskytuje někdo z rodiny – to se ona „rohožka“ přesune co nejblíže k dotyčnému (minimálně si aspoň sedne nebo lehne na jeho nohu, maximálně jej zalehne celého :o) a slastně si užívá každé pohlazení, podrbání nebo jen dotyk. Pokud si přesto myslíte, že máte šanci v její blízkosti pracovat třeba na zahradě a nevěnovat se JEN jí, malorka vás z tohoto omylu velice brzy vyvede! (třeba tím, že vám začne odnášet nářadí apod.).

V noci, respektive po setmění se malorka mění – z klidného až líného denního psa se stává ostražitý noční hlídač, kterému neunikne jediný zvuk a pohyb. Zkrátka malorka má dokonalý přehled o tom, kdo a co se v jejím okolí vyskytuje a pohybuje. Pokud je to opravdový vetřelec (byť jen ježek, kočka, myš apod.), nemá šanci odejít samovolně a po svých …

Další rozdělení, kromě dne a noci, je na léto a zimu. Pro léto platí výše uvedená „chlupatá rohožka“, v zimě – resp. od podzimu až do jara aktivita malorek i přes den stoupá. Je to přece jen krátkosrsté plemeno, které se jakýmkoli pohybem rádo zahřeje. Takže nevynechá jedinou příležitost proběhnout se podél plotu s kolemjdoucími, na které však (zpravidla) neštěká! (tedy ne, že by malorky neštěkaly vůbec, ale ve srovnání s jinými plemeny štěkají poměrně málo).

Potřeba pohybu u malorek odpovídá jejich velikosti a hlavně vašemu naturelu. Můžete si vychovat psa „pecivála“, kterému postačí 3x denně krátká zdravotní procházka. Více malorku potěšíte dlouhými, několikahodinovými, procházkami (nejlépe v přírodě za městem), na kterých se všichni důkladně provětráte! Pokud nejste v chození zdatní, pomůže vám třeba jízdní kolo nebo jakákoli vodní plocha, ve které se malorka dostatečně vydovádí. Kromě potřeby pohybu mají malorky také potřebu kousat. Nejlépe cokoli tvrdého – od chleba přes trvanlivé hračky (pokud takové  někde existují) až po peška nebo ještě lépe rukáv figuranta na cvičáku.
ˆ nahoru

VÝCVIKnení potřeba malorku nějak speciálně cvičit (stačí důslednost a pevná ruka jako u každého trochu většího pejska). Malorky jsou velice učenlivé a rády to předvedou i ostatním – třeba na cvičišti zadržením pachatele i se zakousnutím do rukávu – to je opravdu lahůdka! (největší práci vám dá najít dobrovolníka, který si onen rukáv opravdu dobrovolně navleče :o) Ale pozor! Není to klasický „cvičákový pes“, který vám bude s nadšením aportovat a do omrzení stále stejně opakovat pro něho potupné základní povely jako je sedni, lehni, zůstaň …

BYDLENÍBydlení jim, dle našeho názoru, nejvíce vyhovuje venku. Samozřejmostí ale musí být řádně zateplená bouda (nejlépe s dvojitými stěnami vyloženými např. polystyrenem) o velikosti „1+1“ (předsíň a ložnice). Zajištěný, kromě standardního přístupu k čerstvé vodě, musí být i přístup k lidem! Malorka nemůže být zavřená někde v kotci a oddělená od veškerého dění její rodiny!

KRMENÍStejně jako většina chovatelů, i my, máme oblíbenou značku krmiva, na kterou nedáme dopustit. Naše pejsky krmíme krmivem značky NUTRAM (ať již granulemi pro dospělé psy nebo psy v zátěži – podle toho, jak moc pejsci „pracují“). Jsme přesvědčeni, že převážně díky kvalitnímu krmivu naši pejskové dosahují takových výstavních úspěchů.

ŽITÍMalorky se nejčastěji dožívají cca 7 - 12 let.

VYUŽITÍSlužební a hlídací pes
Canisterapie
„domácí mazlíček“
ˆ nahoru
© 2008 Blanka a Marek Volákovi, Všechna práva vyhrazena
    Webdesign by Nogod